TRME157K020R0035
DigiKey Part Number
478-TRME157K020R0035TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TRME157K020R0035CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TRME157K020R0035DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRME157K020R0035
Description
CAP TANT POLY 150UF 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
20 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz