HO 200-S-0100
DigiKey Part Number
398-HO200-S-0100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HO 200-S-0100
Description
CURRENT SENSOR OL 200A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Open Loop Unidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
100kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
3.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Voltage
Package / Case
Module, Single Pass Through
Sensitivity
4mV/A