HSNDR 700-S00/SP1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
LEM USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 700A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional Module
HSNDR 700-S00/SP1
DigiKey Part Number
398-HSNDR700-S00/SP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSNDR 700-S00/SP1
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 700A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency
DC ~ 50kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±3%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
6µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
20mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Sensitivity
2.86mV/A