0JTD060.TXID
DigiKey Part Number
F5089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD060.TXID
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Features
Indicating
Part Status
Active
Class
J
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
60A
Package / Case
Cylindrical, Alarm Indicating
Voltage Rating - AC
600 VAC
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)