PSX1XLFL0400X
DigiKey Part Number
5666-PSX1XLFL0400X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSX1XLFL0400X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 1XL SIZE 400A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 1.5 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Rectangular
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
4.988" L x 2.028" W x 2.264" H (126.70mm x 51.50mm x 57.50mm)