0325020.MXDP
DigiKey Part Number
F10773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0325020.MXDP
Description
FUSE CERM 20A 250VAC 60VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 250 V 60 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0325020.MXDP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
400A AC, 500A DC
Part Status
Active
Melting I²t
1900.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0042 Ohms