0325030.HXP
DigiKey Part Number
F4852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0325030.HXP
Description
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB
Detailed Description
30 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
EDA/CAD Models
0325030.HXP Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
400A AC, 600A DC
Melting I²t
1690.0
Approval Agency
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0019 Ohms