0464.800DR
DigiKey Part Number
18-0464.800DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0464.800DRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0464.800DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0464.800DR
Description
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC 2SMD
Detailed Description
800 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0464.800DR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
0.96
Approval Agency
UMF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.1159 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V