046402.5DR
DigiKey Part Number
F3663TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3663CT-ND - Cut Tape (CT)
F3663DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046402.5DR
Description
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
046402.5DR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
3.99
Part Status
Active
Approval Agency
PSE, UMF
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0288 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V