046402.5DR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 046402.5DR |
Description | FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.5 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 046402.5DR Models |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 3.99 |
Part Status Active | Approval Agency PSE, UMF |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0288 Ohms |
Voltage Rating - AC 250 V |