04641.25DR
DigiKey Part Number
F5576TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04641.25DR
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04641.25DR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.98
Part Status
Active
Approval Agency
PSE, UMF
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.058 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V