046501.6DR
DigiKey Part Number
F5578TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5578CT-ND - Cut Tape (CT)
F5578DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046501.6DR
Description
FUSE BOARD MNT 1.6A 250VAC 2SMD
Detailed Description
1.6 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
9.2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.056 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V