1206L012/48WR
DigiKey Part Number
18-1206L012/48WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L012/48WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L012/48WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L012/48WR
Description
PTC RESET FUSE 48V 125MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 48V 125 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.5 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
48V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
125 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
290 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
10 A