1206L020/30YR
DigiKey Part Number
18-1206L020/30YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L020/30YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L020/30YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L020/30YR
Description
PTC RESET FUSE 30V 200MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
650 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
420 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A