1812L260/16MR-A
DigiKey Part Number
18-1812L260/16MR-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1812L260/16MR-ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1812L260/16MR-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L260/16MR-A
Description
PTC 16V POLYFUSE SMT 1812 2.60A
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
16V
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
5 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Max
100 A