5KP18A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
29.2V Clamp 174.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP18A-HR
DigiKey Part Number
5KP18A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP18A-HR
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
174.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V