60R090XU
DigiKey Part Number
F1923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R090XU
Description
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
60R090XU Models
Category
Time to Trip
7.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.622" (15.80mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A