AQHV12-01ETG
DigiKey Part Number
F10996TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10996CT-ND - Cut Tape (CT)
F10996DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQHV12-01ETG
Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD882
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)