LTKAK3-066C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 866
Datasheet
120V Clamp 500A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-218 Tab
LTKAK3-066C
DigiKey Part Number
LTKAK3-066C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTKAK3-066C
Description
TVS DIODE 66VWM 120V SMTO218 TAB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
120V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
500A
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6000pF @ 10kHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
66V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
72V