SLD16U-017
DigiKey Part Number
F5677TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5677CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD16U-017
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 196.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLD16U-017 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
196.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V