SMAJ60CA
DigiKey Part Number
SMAJ60CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ60CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ60CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ60CA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ60CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V