SMBJ170CA-HR
DigiKey Part Number
F6746TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6746CT-ND - Cut Tape (CT)
F6746DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CA-HR
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V