SMCJ160CA
DigiKey Part Number
SMCJ160CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ160CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ160CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ160CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V