SMCJ6.5CA
DigiKey Part Number
SMCJ6.5CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ6.5CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ6.5CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 134A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ6.5CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V