SRP1-CBDZL-010NF-N
DigiKey Part Number
18-SRP1-CBDZL-010NF-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1-CBDZL-010NF-N
Description
SRP1-CBF
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
24 V ~ 240 V
Packaging
Bulk
Load Current
10 A
Part Status
Active
On-State Resistance (Max)
6.3 mOhms
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C