SZ1SMA13AT3G
DigiKey Part Number
F11502TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11502CT-ND - Cut Tape (CT)
F11502DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA13AT3G
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
860pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A