SZ1SMB160AT3G
DigiKey Part Number
F11545TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11545CT-ND - Cut Tape (CT)
F11545DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB160AT3G
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Detailed Description
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
125pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A