TPSMA6L60A
DigiKey Part Number
F6174TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6174CT-ND - Cut Tape (CT)
F6174DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L60A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V