V10E25AUTO
DigiKey Part Number
F6398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E25AUTO
Description
VARISTOR 39V 1.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Current - Surge
1.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
13J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
28 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
42.9 V