SRP1-CCDDV-020NC-N
DigiKey Part Number
5666-SRP1-CCDDV-020NC-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1-CCDDV-020NC-N
Description
SSR HP CL, 1X20A/100VDC , DC IN,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
DC
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Packaging
Box
Load Current
20 A
Part Status
Active
On-State Resistance (Max)
56 mOhms
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Screw Terminal
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C