CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
DigiKey Part Number
1214-1456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHM-9-40-90-18-AC10-F3-3
Description
LED COB CHM9 WHT SQUARE 4000K
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CHM-9 White, Neutral Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
18V
Series
Current - Max
545mA
Packaging
Tray
CRI (Color Rendering Index)
90
Part Status
Not For New Designs
Viewing Angle
120°
Type
Chip On Board (COB)
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
Color
White, Neutral
Height
1.37mm
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Light Emitting Surface (LES)
9.00mm Dia
Configuration
Square
Lens Type
Flat
Current - Test
360mA