CXM-14-24-90-36-AC30-F4-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Citizen
Citizen
In Stock: 4
Cree LED
Cree LED
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-14 White, Warm Square
CXM-14-24-90-36-AC30-F4-3
DigiKey Part Number
CXM-14-24-90-36-AC30-F4-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXM-14-24-90-36-AC30-F4-3
Description
LED COB CXM-14 WARM WHT SQ 2400K
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Test
720mA
Manufacturer
Temperature - Test
85°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
36V
Packaging
Tray
Lumens/Watt @ Current - Test
104 lm/W
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
Color
White, Warm
Height
1.37mm
CCT (K)
2400K 3-Step MacAdam Ellipse
Light Emitting Surface (LES)
14.30mm Dia