IS32CS8975-GRLA3-TR
DigiKey Part Number
2521-IS32CS8975-GRLA3-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2521-IS32CS8975-GRLA3-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2521-IS32CS8975-GRLA3-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS32CS8975-GRLA3-TR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 - Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 8-SOP
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
1K x 16
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x11b SAR; D/A 1x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Grade
Automotive
Speed
32MHz
Qualification
AEC-Q100
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Peripherals
LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
8-SOP
Number of I/O
6
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)