IS32CS8975-ZNLA3-TR
DigiKey Part Number
2521-IS32CS8975-ZNLA3-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2521-IS32CS8975-ZNLA3-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2521-IS32CS8975-ZNLA3-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS32CS8975-ZNLA3-TR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16TSSOP
Detailed Description
8051 - Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-TSSOP
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x11b SAR; D/A 1x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Qualification
AEC-Q100
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Peripherals
LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of I/O
12
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)