SCE028MD3CTB
DigiKey Part Number
458-1105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCE028MD3CTB
Description
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2.9kHz 75dB @ 16V, 61cm Panel Mount Terminal Block
EDA/CAD Models
SCE028MD3CTB Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
75dB @ 16V, 61cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Range
16 ~ 28V
Termination
Terminal Block
Frequency
2.9kHz
Size / Dimension
1.687" Dia (42.85mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.511" (38.39mm)