F1238X24BT-FSR
DigiKey Part Number
F1238X24BT-FSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1238X24BT-FSR
Description
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 140.0 CFM (3.92m³/min) 2 Terminals
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Packaging
Bulk
Noise
45.0dB(A)
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
2 Terminals
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
38.00mm
Weight
0.536 lb (243.13 g)
Air Flow
140.0 CFM (3.92m³/min)
Current Rating (Amps)
0.500A
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)