F8025M12B-FSR
F8025M12B-FSR
F8025M12B-FSR
F8025M12B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025M12B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 34.0 CFM (0.952m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Series
Noise
29.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
34.0 CFM (0.952m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)