G1238H12B-FSR
G1238H12B-FSR
G1238H12B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238H12B-FSR
Description
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 141.2 CFM (3.95m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
46.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Weight
0.74 lb (335.66 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.750A
Air Flow
141.2 CFM (3.95m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.410 in H2O (102.1 Pa)