MD1238X24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD1238X24B-FSR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 205.0 CFM (5.74m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
62.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.906 lb (410.95 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.30A
Air Flow
205.0 CFM (5.74m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.943 in H2O (234.9 Pa)