1N5245B-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 885
Upgrade
Central Semiconductor Corp
Upgrade
Central Semiconductor Corp
Similar
onsemi
Similar
onsemi
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Through Hole DO-204AH (DO-35)
1N5245B-1
DigiKey Part Number
150-1N5245B-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5245B-1
Description
DIODE ZENER 15V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
16 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW