1N5351/TR12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2,883
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 12,303
Datasheet
Zener Diode 14 V 5 W ±20% Through Hole T-18
1N5351/TR12
DigiKey Part Number
1N5351/TR12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5351/TR12
Description
DIODE ZENER 14V 5W T18
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
T-18
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms