25LC256-E/ST
DigiKey Part Number
25LC256-E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC256-E/ST
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 8TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOP
EDA/CAD Models
25LC256-E/ST Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)