5KP16E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,331
Datasheet
Littelfuse Inc.
28.8V Clamp 174A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP16E3/TR13
DigiKey Part Number
5KP16E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP16E3/TR13
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
174A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.8V