5KP18AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 1,068
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 571
Littelfuse Inc.
29.2V Clamp 171A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP18AE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP18AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP18AE3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
171A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V