AT89LP2052-20PU
DigiKey Part Number
AT89LP2052-20PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LP2052-20PU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-PDIP
Category
Number of I/O
15
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
SPI, UART/USART
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)