AT89S52-24AU
DigiKey Part Number
AT89S52-24AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S52-24AU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
AT89S52-24AU Models
Category
Number of I/O
32
Packaging
Tray
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz