AT89S8253-24PU
DigiKey Part Number
AT89S8253-24PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S8253-24PU
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
AT89S8253-24PU Models
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
24MHz
Supplier Device Package
40-PDIP
Connectivity
SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)