ATM90E36A-AU-R
DigiKey Part Number
ATM90E36A-AU-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATM90E36A-AU-RCT-ND - Cut Tape (CT)
ATM90E36A-AU-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM90E36A-AU-R
Description
IC ENERGY METER 1.8V/3V 48TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Phase Meter IC 48-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATM90E36A-AU-R Models
Category
Current - Supply
23mA
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
2.8 V ~ 3.6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Meter Type
3 Phase
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
50kOhm, 80kOhm, 120kOhm
Mounting Type
Surface Mount
Measurement Error
0.5%
Package / Case
48-TQFP
Voltage - I/O High
2.8V, 3.6V
Supplier Device Package
48-TQFP (7x7)
Voltage - I/O Low
0.4V, 0.8V