BZV55C6V2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 13,332
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 30,000
Datasheet
Zener Diode 6.2 V ±6% Surface Mount DO-213AA
BZV55C6V2
DigiKey Part Number
BZV55C6V2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C6V2
Description
DIODE ZENER 6.2V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V