DSPIC33FJ06GS001-I/P
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ06GS001-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ06GS001-I/P
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 18-PDIP
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ06GS001-I/P Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
40 MIPs
Supplier Device Package
18-PDIP
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)